Jakie sporty ekstremalne są obecnie modne?

Uprawianie sportów ekstremalnych bez wątpienia jest doskonałą odskocznią od zwykłego życia codziennego. Jest czymś co dodaje nam adrenaliny i zapewnia wiele niezapomnianych przeżyć. Co więcej, takich sportów jest naprawdę wiele i dlatego też miłośnicy mocnych wrażeń z pewnością znajdą jakieś ciekawe sporty ekstremalne odpowiadające ich zainteresowaniom. Jakie dyscypliny są obecnie szczególnie modne?

Rower w wydaniu ekstremalnym czyli downhill

Ten sport ekstremalny z pewnością przypadnie do gustu tym miłośnikom mocnych wrażeń, który lubią jeździć na rowerze i którzy lubią górskie klimaty. Nazwa tej dyscypliny w pełni oddaje to, czym jest ona w rzeczywistości- w praktyce sport ten polega na jak najszybszym zjeżdżaniu na rowerze po górskim stoku. Warto jednak wyobrazić sobie, jak trudne jest to zadanie, gdy na naszej drodze mamy kamienie, wyboje, wąską ścieżkę, konary drzew i uskoki, a także wiele innych przeszkód. Podczas zawodów związanych z tą dyscypliną mamy do czynienia z najlepszym sprzętem rowerowym, a o zajęciu pierwszego miejsca decydują dosłownie ułamki sekund. Jest to dyscyplina, którą uprawia się już od dobrych kilkudziesięciu lat, gdyż pierwszy wyścig downhill miał miejsce 1 1976 roku w Kalifornii. A gdzie można uprawiać ten sport w Polsce? Jedną z trudniejszych i popularniejszych tras do zjazdów jest Czarna Góra zlokalizowana w Sudetach. Do zjazdów wprost idealna nadaje się także Góra Kamieńsk, która znajduje się niedaleko Bełchatowa. O tym, jak bardzo niebezpieczny jest to sport w dużej mierze przesądza szybkość wykonywania takich zjazdów. Prędkość, jaką osiągali niektórzy zawodnicy podczas rywalizacji dochodziła nawet do 270 km/h.

Miejski Parkour

Z górskich ścieżek bardzo szybko można przenieść się do jakiejkolwiek przestrzeni miejskiej, aby tutaj również móc znaleźć możliwość uprawiania sportów ekstremalnych. Parkour jeszcze jakiś czas temu był czymś nowym i nieznanym, a obecnie zyskuje coraz to więcej zwolenników także i w Polsce. Jego ogromną zaletą jest to, że można go uprawiać niemalże wszędzie, co w szczególności jest ułatwieniem dla mieszkańców dużych miast. Wystarczy, że wyjdą oni z bloku, aby od razu móc zająć się wykonywaniem skomplikowanych akrobacji wykorzystując do tego miejską przestrzeń i infrastrukturę. Elementami tego sportu ekstremalnego jest bieganie, skakanie, wspinaczka, gimnastyka, a nawet akrobatyka. Jego prekursorem był David Belle, który sam parkour określił jako jak najszybsze i najprostsze pokonywanie wszelkich przeszkód, jakie znajdą się na naszej drodze, ale mając do dyspozycji tylko i wyłącznie własne ciało. Takich przeszkód naprawdę może być wiele- żywopłoty, klomby, ławki, bariery czy inne elementy miejskiej infrastruktury same zachęcają do skakania, czołgania się czy balansowania po to, aby ćwiczyć swoje wyczucie równowagi. Trzeba przyznać, że aby uprawiać ten sport nie można mieć też lęku wysokości, gdyż niektóre akrobacje są wykonywane w powietrzu. Z pewnością trzeba też być bardzo sprawnym fizycznie i cały czas pracować nad swoją kondycją.