Co zabrać ze sobą na trening biegowy zimą?

Bez wątpienia zima jest bardziej wymagająca porą roku. Bardziej słoneczne i optymistyczne miesiące same w sobie dają motywację do działania- zimą trzeba tej motywacji poszukać na własną rękę. Znacznie trudniej jest się zmotywować do wyjścia, kiedy jest mróz, szybko też robi się ciemno i nie zawsze starcza nam czasu na to, aby zaplanować trening w ciągu dnia.

Dlatego też trenowanie zimą jest dla biegacza pewnym sprawdzianem jego motywacji i konsekwencji w ociąganiu zamierzonych celów. Oprócz tego, bieganie zimą wymaga także specjalnej odzieży, dzięki czemu będziemy czuć się komfortowo nawet podczas ujemnych temperatur, a dodatkowo zminimalizujemy ryzyko tego, że się przeziębimy lub że nas przewieje. Wybierając się na trening biegowy zimą pomyślmy wcześniej o tym, jakie rzeczy koniecznie musimy mieć w swojej garderobie.

Odzież termoaktywna i termiczna

Odzież termoaktywna to podstawa- to specjalna odzież techniczna, która oddycha, jest lekka i bardzo szybko odprowadza pot na zewnątrz i przesycha. Co za tym idzie, nie musimy biegać w mokrej koszulce ryzykując wyziębienie organizmu. Zimą, kiedy pojawiają się ujemne temperatury dobrze dodatkowo pomyśleć o odzieży termicznej, czyli cieplejszej wersji koszulek czy legginsów z dodatkową warstwą polaru. Taka odzież nadal jest lekka i komfortowa, ale też dobrze nas grzeje. W zimniejszych miesiącach docenimy także bluzy termiczne oraz specjalne kurtki, które będą nas chronić przed deszczem, ale także i przed wiatrem.

Obowiązkowym wyposażeniem jest ciepła bielizna oddychająca, czapka z polaru, a także rękawiczki do biegania, którymi najprościej można regulować temperaturę podczas treningu. Biegając po oblodzonych ścieżkach pomyślmy również o specjalnych nakładkach na buty, dzięki którym nie będziemy się ślizgać. Wiele zależy od terenu, a także od pogody, w którą wychodzimy na zaplanowany trening. Mając odpowiednie wyposażenie, nawet zimą będziemy mogli zaliczyć wiele bardzo przyjemnych treningów w pięknej scenerii ze śniegiem w tle. Ma to swój urok i również może dać nam wiele satysfakcji.