Dieta dla osób uprawiających sport- jak powinna wyglądać?

Uprawiając daną dyscyplinę sportową z określoną regularnością za pewne sami zauważymy, że nasze potrzeby żywieniowe mogą ulec zmianie. Duży wysiłek fizyczny sprawia, że potrzebujemy uzupełnić utracone kalorie, a kolejne treningi zwiększają zapotrzebowanie naszego organizmu w produkty dodające energii i siły. W takim przypadku warto wziąć swoje odżywianie pod lupę.

Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie odżywienie mięśni. Jak więc można sobie wyobrazić, dieta dla aktywnych będzie wyglądała zupełnie inaczej niż dieta dla osób nastawionych na redukcję masy ciała czy eliminację niektórych produktów żywieniowych z codziennej diety. Czym jest w praktyce dieta dla sportowców?

Produkty, które dodają energii- uprawianie sportu a dieta

Oczywistą odpowiedzią na to, jakiego typu są to produkty jest wskazanie na cukry. Muszą to być jednak cukry złożone, które powoli uwalniają się w naszym organizmie przez dłuższy czas stopniowo napędzając nasz organizm do wysiłku. Dlatego też bardzo często po intensywnym treningu rekomenduje się spożywanie pełnoziarnistych makaronów, kaszy czy też brązowego ryżu. W dalszym ciągu natomiast raczej powinno się unikać cukrów prostych, które powodują chwilowe doładowanie organizmu, a które szybko się wytraca nie dając nam tak naprawdę nic wartościowego. W dodatku są to też produkty o wysokiej kaloryczności.

Białko jest budulcem mięśni- sport a odżywianie

Osoby, które chcą budować mięśnie oraz pracować nad siłą przede wszystkim muszą zwracać uwagę na zawartość białka w codziennych posiłkach. Dlatego też osoby podnoszące ciężarki często są na diecie wysokobiałkowej. W praktyce, uprawianie sportu a dieta, którą przyjmiemy są ze sobą mocno powiązane. Jedzenie bogate w białko to różnego rodzaju produkty mleczne, jogurty, kefiry czy też maślanki. To także chude mięso, a także bardzo zdrowe owoce morza.

Jakie tłuszcze będą odpowiednie w diecie sportowca?

Oczywiście, nie można ich pominąć w zdrowej, zbilansowanej diecie. Są tak samo ważne, ale trzeba dobierać ich rodzaj z głową. Istotne, aby były to tłuszcze dobrze przyswajalne. Może to być olej, oliwa czy masło dodawane do dań w odpowiednich proporcjach. Istotne jest to, aby przede wszystkim były to oleje pochodzenia roślinnego. Przyjmowanie odpowiedniej ilości tłuszczów przez osoby trenujące jest o tyle ważne, że pozwala znacząco poprawić wydolność organizmu.

Z kolei to, co na pewno nie jest pożądane w diecie sportowca to spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze te znajdziemy chociażby w oleju palmowym czy też kokosowym. Nasycone kwasy tłuszczowe powodują gromadzenie się cholesterolu, a ten z kolei powoduje zwężanie się światła naczyń krwionośnych.

Dobrze opracowana dieta osoby trenującej musi zawierać spore ilości wody. Przyjmuje się, że powinna to być minimalnie ilość około 2 l dziennie. Warto bowiem mieć świadomość tego, że delikatna utrata wagi bezpośrednio po treningu jest związana właśnie z utratą wody. Najlepiej aby była to woda niegazowana.