Jak dobrze grać w piłkę nożną i jakie umiejętności doskonalić?

Dla wielu osób piłka nożna jest sportem marzeń. Dlatego też nie ograniczą się do samego oglądania meczy czy nawet uczestniczenia w nich na widowni. Chcą trenować i doskonalić swoje umiejętności w tym właśnie sporcie. Oczywiście, podstawą doskonalenia swoich umiejętności w przypadku sportów drużynowych są regularne, wspólne treningi. Dlatego najlepiej jest zacząć od zapisania się do lokalnej drużyny pamiętając jednocześnie o tym, aby zarezerwować sobie czas na cykliczne spotkania na boisku. Regularnie trenując różne elementy gry z pewnością z czasem sami zauważymy, jak duże robimy postępy. Bądźmy jednak przygotowani na to, że początku mogą wcale nie być takie proste.

Najważniejsze umiejętności podczas gry w piłkę nożną

Ze względu na fakt, że jest to sport drużynowy, ogromne znaczenie ma to, czy poszczególni zawodnicy umieją ze sobą współpracować. Jeśli jednak drużyna ma nowego zawodnika lub też została niedawno utworzona, normalnym zjawiskiem jest to, że potrzeba czasu, aby zacząć razem dobrze grać. Wchodząc do drużyny możemy mieć swoje preferencje co do pozycji, na jakiej chcemy grać. Czasem po prostu wchodzimy w miejsce brakującego zawodnika i rozpoczynamy naukę gry od przypadkowej pozycji. Szalenie ważną umiejętnością w piłce nożnej jest drybling, który też potocznie nazywany jest kiwaniem. To umiejętność wyjścia z sytuacji jeden na jednego, kiedy to nie dajemy możliwości przejęcia piłki naszemu przeciwnikowi. Zaskakujące może się nam wydać to, jak wiele takich sytuacji wydarza się podczas meczy, także tych na najwyższym poziomie. Dlatego też nauka dryblingu powinna być ważnym elementem treningów, dzięki czemu można nauczyć radzenia sobie w takich sytuacjach.

O czym należy pamiętać podczas dryblingu?

Światowej sławy piłkarze potrafią skutecznie omijać przeciwników nawet przez połowę boiska. Pamiętajmy jednak, że takie umiejętności są ponad przeciętne i wymagają dużo ćwiczeń, a każde spotkanie z zawodnikiem drużyny przeciwnej jeden na jeden jest sporym ryzykiem utraty piłki. Zawsze należy też mieć przed oczami cel gry, a więc nie tylko popisywanie się swoimi umiejętnościami kiwania przeciwnika, ale wybierania najskuteczniejszego i najprostszego sposobu na to, aby poprowadzić piłkę nalej aż do bramki przeciwnika. Każde omijanie osoby z drużyny przeciwnej ma więc na celu wybranie najkrótszej drogi do bramki. Jeśli natomiast tylko mamy taką możliwość, powinniśmy unikać sytuacji jeden na jeden tym samym podając piłkę innemu zawodnikowi, który jest wolny lub ma prostszą sytuację omijania przeszkód.

Co jest ważne podczas dryblingu?

Dzięki treningom sami przekonamy się o tym, jak ważna jest tutaj kreatywność. Spore szanse utrzymania piłki mamy bowiem wtedy, kiedy zaskoczymy przeciwnika ruchem, którego się nie spodziewa. Nie jest to jednak łatwe, gdyż często oznacza także fakt, że trzeba przewidzieć sposób zachowania przeciwnika. Ciężko będzie nam też pokonać osobę, która posiada duże zdolności odbioru piłki. Ryzyka przejęcia piłki przez przeciwnika nie warto też podejmować w bliskiej odległości własnej bramki.