Pływanie kajakiem- jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Kajakarstwo wydaje się być naprawdę bardzo interesującym sportem, który można uprawiać wyjazdowo i który może stanowić dla nas doskonałą odskocznię od życia codziennego. Jeśli jednak wydawało się nam, że pływanie kajakiem jest czymś prostym, dużo lepiej będzie nam przygotować się na to, że jednak tak nie jest. Pływanie na długich dystansach wymaga ogromnej siły i dobrej kondycji, trzeba dodatkowo posiąść też umiejętności samego pływania tak, aby nie był to sport, który zagraża naszemu życiu. Wobec tego, jak zacząć pływanie kajakiem, aby szybko poczynić postępy i się nie zniechęcić?

Pierwsze kroki na wodzie

Zawsze musi być ten pierwszy raz, jeśli więc już mamy odpowiedni strój i mamy kajak- powinniśmy zacząć się z nim oswajać na wodzie. Kiedy pierwszy raz do niego wsiądziemy, musimy sami spróbować wypracować sobie odpowiedni ruch wiosłowania. Tym samym szybko przekonamy się, czy jest to dla nas proste czy wymaga od nas dużego wysiłku powodując natychmiastowe zmęczenie. Dzięki takiej próbie możemy oszacować swoją bieżącą kondycję i zobaczyć, ile energii będziemy musieli włożyć w treningi. Ruchy wioślarskie możemy ćwiczyć w wodzie, ale zbawienny z pewnością okaże się także trening na siłowni. Pamiętajmy, aby poczytać o tym, jakie jest prawidłowe ułożenie ciała podczas wiosłowania. Nie zapominajmy, że powinny pracować nie tylko nasze ramiona, ale tak naprawdę całe ciało wykonując naprzemienne skręty. Zadbajmy o to, aby nasza sylwetka była odrobinę pochylona, pamiętajmy też o tym, aby za bardzo nie angażować mięśni karku, które szybko zaczną nas boleć. Ruchy wiosłowania powinny być płynne, a kiedy wyruszymy już w trasę- rytmiczne i utrzymane w jednym tempie, wykonujące pełne ruchy koliste.

Utrzymanie kajaka na kursie

Wypracowanie sobie odpowiedniej postawy podczas wiosłowania i techniki to jedna z najważniejszych rzeczy na początku naszej przygody z kajakarstwem. Bez tego raczej nie wyruszymy w trasę, gdyż całkowicie mijałoby się to z celem. Prawdziwa przygoda rozpoczyna się kiedy już wyruszymy w drogę i staniemy przed trudnym zadaniem sterowania kajakiem. Tak naprawdę receptą na sukces utrzymania kajaka na odpowiednim kursie jest równoległe wiosłowanie obiema piórami wiosła przez cały czas. W momencie, kiedy zaczynamy wiosłować tylko jednym piórem lub robimy to mocniej z jednej strony- nasz kajak momentalnie zbacza z kursu. Najlepiej obrać sobie jeden punkt na brzegu, do którego będziemy chcieli dotrzeć i ćwiczyć utrzymywanie kajaka w ryzach podczas wiosłowania. Nie zaczynajmy od razu od maksymalnej prędkości- pamiętając, jak wiele wysiłku wymaga wiosłowanie, starajmy się równomiernie rozkładać nasze siły, aby faktycznie dopłynąć do celu, w którym zaplanowany jest odpoczynek. Analogicznie, jeśli chcemy, aby łódź skręciła lekko w lewo lub w prawo, powinniśmy zacząć mocniej wiosłować na tę właśnie stronę. Kiedy natomiast zdarzy się nam, że popełnimy błąd, a kajak zacznie zdążać w innym kierunku- wyciągnijmy wiosła z wody w końcowym etapie ruchu, co spowoduje spowolnienie i zahamowanie ruchu kajaka.