Trening biegowy dla początkujących

Dla kogo?

Zastanawiasz się nad bieganiem, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może już biegasz lecz boisz się, że robisz coś źle? Jeśli tak jest, to trening biegowy dla początkujących brzmi jak idealne rozwiązanie.

Panuje przekonanie, że treningi są dla ludzi, którzy marzą o maratonach lub są doświadczonymi biegaczami.Tymczasem to nieprawda!

Wskazówki zawarte w naszych treningach są przyjazne i zrozumiałe dla początkujących,więc nie musisz martwić się o przytłoczenie zbędną terminologią.

Plan biegania pozwala na bezpieczne wdrożenie się w nowy sport, który ma tak duży potencjał na stanie się pasją!

Bezpieczne początki

Jednak zanim pomyślisz o stawianiu pierwszych kroków na drodze do zostania biegaczem musisz przemyśleć kilka ważnych kwestii:

  • Jak dotychczas wyglądała Twoja aktywność fizyczna? Czy uprawiasz/ uprawiałeś inny sport?

Zadaj sobie kilka pytań odnośnie własnej kondycji i stopnia podejmowanego dotychczas wysiłku 

  • Wykonaj podstawowe badania – możesz być przekonany o swoim dobrym stanie zdrowia, jednak kontrola jest konieczna! 

Dostosowanie do pogody, czyli jak ubrać się na bieganie zimą i nie tylko

Ważnym aspektem każdego treningu jest odpowiedni ubiór. W okresie letnio-wiosennym, czyli wtedy, gdy pogoda sprzyja, a na ulicę wychodzi, a raczej wybiega, wielu początkujących najlepszym wyborem są ubrania wykonane ze sztucznych materiałów (np.poliester)

 Dlaczego? 

  • odprowadzają wilgoć
  • szybko wysychają

  (nie tworzą nadmiernego balastu – mokra koszulka zwyczajnie ciąży) 

Popularne bawełniane koszulki nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ bardzo szybko przesiąkają, co zwiększa ryzyko wystąpienia otarć, nie wspominając o braku komfortu podczas treningu biegowego.

Natomiast jak ubrać się na bieganie zimą? Przede wszystkiem nie należy przesadzić. Początkujący biegacze mają tendencję do ubierania się za ciepło. Najgrubszy sweter nie jest dobrym pomysłem, ponieważ już po kilku minutach biegu będzie Ci zwyczajnie za gorąco. Wysiłek fizyczny powoduje rozgrzanie, dzięki czemu odczuwane zimno nie będzie tak intensywne, a “nadprogramowe” warstwy będą stanowić zbędny balast. 

Więc jak ubrać się na bieganie zimą? “Na cebulkę”!

  • pierwsza warstwa: dopasowana poliestrowa koszulka lub bielizna termoaktywna

      (odprowadzanie wilgoci, pozostawianie skóry suchą)

  • druga warstwa: bluza lub kurtka typu softshell 

  (docieplenie organizmu i utrzymanie ciepła)

  • trzecia warstwa (opcjonalna): ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Nie ma idealnego rozwiązania; można połączyć bieliznę termoaktywną z grubszą kurtką lub założyć bluzę i softshell. Należy obserwować pogodę i dopasować strój zarówno do jej wymagań jak i własnego komfortu. 

 

Plan biegowy dla początkujących 

Jeśli już jesteś w pełni świadomy własnych możliwości, wyniki badań nie ujawniły żadnych przeciwwskazań i już wiesz, jak dostosować swój ubiór do panujących warunków, to możesz śmiało skorzystać z wskazówek znajdujących się na naszej stronie. 

Znajdujące się tam plany niczego Ci nie zarzucają, są jedynie optymalnie opracowaną pomocą dla początkujących, którą możesz dopasować do własnych możliwości. 

Trening dla początkujących powinien sprawić, że zachłyśniesz się tym sportem tak, jak my. Jeśli stwierdzisz, że plan biegowy jest tym, czego szukasz i chcesz rozwijać się pod okiem naszych trenerów, to skontaktuj się z nami!