Co nasze włosy powiedzą nam na temat kondycji naszego organizmu?

W momencie, kiedy coś złego zaczyna dziać się z naszymi włosami, jedną z możliwych przyczyn takiej sytuacji jest zła kondycja naszego organizmu. Tym samym bardzo mocno widać, że to, jak prezentują się nasze włosy jest związane z tym, jakie mamy niedobory w organizmie, a więc i tym, jak się odżywiamy. Dlatego też badanie pierwiastkowe włosa to rodzaj badania diagnostycznego, gdzie za pomocą włosów i ich stanu wnioskujemy o kondycji całego naszego organizmu. Badanie to może zostać wykonane w specjalistycznych gabinetach, na przykład tych, gdzie pracują doświadczeni trycholodzy. Jednym z takim gabinetów jest CZW czyli Centrum Zdrowego Włosa. Czym jest to badanie i jakie informacje możemy dzięki niemu uzyskać?

W jaki sposób badany jest włos?

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ze względu na to, że zostanie pobrana próbka włosów- dobrze, aby były one czyste. Dodatkowo, najlepiej nie wykonywać tego badania w momencie, kiedy nasze włosy były świeżo farbowane- mniej niż miesiąc przed badaniem. W takim przypadku dobrze jest chwilę odczekać. Analiza jest wykonywana dość szybko, ale oprócz samego wyniku istotna jest też jego interpretacja przez lekarza specjalistę, a następnie ważne jest otrzymanie szczegółowych rekomendacji.

Na czym polega analiza?

Już na wstępie uzyskamy informację na temat tego, w jaki sposób analizowana będzie próbka. Badanie pierwiastkowe włosa- jak wskazuje na to nazwa- polega na określeniu ilości konkretnych pierwiastków w próbce oraz dodatkowo wykonywane jest też oznaczenie ich proporcji. Tych pierwiastków jest dość sporo, bo aż 24 różnych pierwiastków ważnych dla naszego organizmu. Między innymi jest to magnez, sód czy potas. Dodatkowo, oznacza się też pierwiastki toksyczne dla ludzi, gdyż informacja o tym, w jakiej ilości znajdują się w naszych włosach jest szalenie istotna. Do takich pierwiastków należy na przykład rtęć czy też ołów. Łącznie, badanie pierwiastkowe włosa to analiza około 30 różnych pierwiastków.

Jak interpretować wyniki badania?

Sama lista pierwiastków z danymi liczbowymi to jedno, drugą bardzo ważną rzeczą jest analiza takiego wyniku. Specjalista na podstawie danych liczbowych związanych z próbką włosów wnioskuje o kondycji całego naszego organizmu. Wskazuje zachwianie proporcji pierwiastków, identyfikuje ewentualne niedobory, które najlepiej uzupełnić. Przygotowuje rekomendacje co do tego, jakie zmiany wprowadzić w diecie, może również określić dla nas jadłospis oraz ewentualny sposób suplementacji. Wszystko to pozwala na osiągnięcie równowagi, która pozytywnie przekłada się na kondycję włosów, ale i całego organizmu.

https://centrumzdrowegowlosa.pl/